Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

Kyyjärven Erämiehet Ry:n kesäkokous pidetty

Lisätty 06.08.2017

Kokouksen lyhennelmä

Kyyjärven Erämiehet Ry:n sääntömääräinen kesäkokous 01.08.2017

Kokous pidettiin Eräkartanolla alkaen klo 18.00.

Seuran pj. Hannu Korpeinen avasi kokouksen.

Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Hannu Korpeinen ja sihteeriksi Osmo Virtanen. Pöytäkirjan tarkastajiksi Erkki Koivisto ja Kauno Viiru. Pöytäkirjan tarkastajat olisivat toimineet myös tarvittaessa äänten laskijoina.

Kokoukseen oli saapunut ruhtinaallisesti 30 jäsentä seuran 175:stä jäsenestä.

Kokous todettiin lailliseksi ja päätösvaltaiseksi. Työjärjestyksen hyväksymisen jälkeen päästiin käsittelemään asioita:

Asioiden käsittely sujui jouhevasti jäsenten kysellessä asioista asiaan kuuluvasti.

Metsästysajoiksi hyväksyttiin johtokunnan esityksen mukaisesti valtion määräämät ajat. Metsästys kiellettiin hirvenhaukkukokeiden ajaksi eli 30.9.2017 ja 16.12.2017 sekä  päiviksi jolloin Erämiehet vuokrasivat koemaastoiksi jäniskoirakokeisiin maastoja: 01.10.2017  (Vastingin ajot)ja 02.12.2017 (K-S:n pohjoisen lohkon karsintakoe). Merkitkää päivät kalenteriinne, ettei tule väärinkäsityksiä.

Saaliskiintiöt: Jäsentä kohden myönnettiin yksi metso ja yksi teeri (naarasmetso ja naarasteeri rauhoitettu).Seuratkaa valtion mahdollisia rauhoituksia. Ne menevät omien kiintiöiden ohi(esim. jos joku seuran sallima eläin rauhoitetaan).

Kauriskiintiö: kymmenen kaurista. Kevätmetsästys sallittu (Syksy ja kevät yhteensä 10 kaurista)

Kauriin kaatoilmoitukset virallisen (omariista) ilmoituksen lisäksi kaurisjaoston johtajalle Juha Pillikolle

Vieraskortin hinnaksi hyväksyttiin 10 €/pvä. Vieras metsästääisännän kanssa ja isännän kiintiöstä. Kosteikolle ei vieraskortteja. Vieraskortteja myyvät Paletti Sport, Kauno Viiru sekä maksamalla kortin hinta seuran tilille kortin hinta (Maksuohjeet kyyjärveneramiehet.fi  sivulla)

Rauhoitusalueet: Lahtinen Petri, Koskinen Juha, Jukkala Eetu viljelysmaat+vuokramaat. Hirven metsästys sallittu ko. alueilla. VT 13 ja järven välinen alue Ähtyrin purolta Halla-ahon rajaan asti. Pienpetojen metsädtys sallittu ko. alueella. Ruutiaseilla metsästys VT 13 ja järven välisellä alueella kielletty.

Maanomistaja Juha Korpeinen on kieltänyt pienriistan metsästämisen omistamillaan mailla.

Fasaanin metsästystsä koulutta Seppo Ruuskan luvalla.

Koirien kouluttaminen on sallittu metsästyslain mukaisesti 20.8.2017 alkaen

Pienpetoja ja haittalintujen metsästäjällä saa olla vieras ilman vieraskorttia.

Lisäksi johtokunta esitti muutoksia seuran sääntöihin pykäliin 7,8 ja 5, jotka hyväksyttiin ja tulee voimaan PRH:n vahvistettua muutokset.

Muissa asioissa tähdennettiin seuran toiminnan tehostamiseksi jäsenten mukaan saamista.

Erätulet 20.12.2017 alkaen klo 18.00

”Omariista” ohjelmaan kutsutut, kaikki eivät ole suorittaneet rekisteröitymistä loppuun.

Kokous päättyi 20.08.2017

 

Lyhennelmän vakuudeksi   Osmo Virtanen

                                                   Seuran sihteeri